Een Zwitsers Art Deco miniatuur zilveren geel guilloche email reisklokje circa 1920.
Omschrijving
Miniatuur
In het laatste decennium van de negentiende eeuw ontwikkelden de Zwitsers een achtdaags miniatuur uurwerk dat een stuk kleiner was dan dat van de Franse miniatuur reisklokken. Daarom worden ze ook wel ‘subminiature’ genoemd in de Engelstalige landen. Aanvankelijk werden ze gebruikt voor klokjes die waren gemodelleerd naar de Franse reisklokken. Enkele decennia later rond 1910 werd een nieuw type kast geïntroduceerd. Deze zijn gemaakt van massief zilver en vaak geometrisch van vorm wat past bij de Art Deco. Deze zilveren kastjes werden vervolgens machinaal gegraveerd, wat Guilloche wordt genoemd, waarna ze werden bedekt met doorzichtig email. Het resultaat is een oppervlak dat het licht op een mooie, speelse manier reflecteert. De kwaliteit en detaillering van het email is uitmuntend en zorgt nog steeds voor bewondering. Deze miniatuurklokjes waren ongetwijfeld bedoeld voor het topsegment van de markt. Natuurlijk konden ze worden gebruikt als echte reisklokken. Maar deze kleine ‘juweeltjes’ waren natuurlijk ook heel geschikt als kostbaar geschenk of een klein object om te bewonderen. Dit miniatuurklokje is nog wat specialer dan de meeste door het expressieve decor, de aparte kleur en het geëmailleerde deurtje.
Verzilverde wijzerplaat
De 1.8-cm doorsnee guilloche gegraveerde verzilverde wijzerplaat heeft Arabische cijfers. Hierop staat ‘8-days’ en onder ‘Swiss’. De Breguet wijzers zijn gemaakt van geblauwd staal.
Swiss made
Het gesteende uurwerkje wordt aangedreven door een veerton en heeft een gangduur van acht dagen. Het wordt gereguleerd door een echappement met ‘kolftand ankergang’ in combinatie met een balans. Het uurwerk is gestempeld ‘Swiss made’.
Doorzichtig email
Het licht gebogen kastje is gemaakt van sterling zilver. Het is aan alle zijden voorzien van een fraai guilloche gegraveerd decor bedekt met geel doorzichtig email met een zwart email randje. Bovenop is een klein gebogen scharnierend handvat. Het geheel staat op bolpootjes. De bodem is voorzien van zilverkeuren en gemerkt ‘Sterling silver’, ‘0.925’ en ‘Swiss’.















